CZYM JEST ORTODONCJA?
Ortodoncja to dział stomatologii zajmujący się szeroko pojętymi wadami zgryzu. Korekcie mogą podlegać zarówno nieznaczne nieprawidłowości, jak i poważne zaburzenia szczękowo-twarzowe. Działania ortodontyczne mogą mieć na celu nie tylko poprawę istniejących problemów, ale również profilaktykę wad zgryzu i ich powikłań.
Ortodoncja kojarzona jest najczęściej z rozwiązywaniem problemów natury estetycznej, jednak w rzeczywistości jest też ważnym elementem kompleksowego leczenia stomatologicznego. Noszenie aparatu bardzo często ułatwia, a czasem jest wręcz konieczne, do wykonania prawidłowych uzupełnień protetycznych (implanty/ korony/ mosty/ licówki) lub przeprowadzenia leczenia periodontologicznego (zapalenia przyzębia/ rozchwianie zębów/ odsłonięte szyjki). Zabiegi ortodontyczne bardzo często przynoszą pozytywne skutki także w zakresie leczenia dolegliwości dotyczących stawu skroniowo-żuchwowego, ścierania się zębów, czy bolesności okolicy głowy i szyi na tle napięciowym.
Na konsultację najczęściej zgłaszają się pacjenci, którzy sami dostrzegają niedoskonałości estetyczne swojego uzębienia lub za radą swojego dentysty rozważają leczenie ortodontyczne w celu zapobiegnięcia/ leczenia zaburzeń funkcjonalnych.
DLA KOGO LECZENIE ORTODONTYCZNE ?
Leczenie ortodontyczne najlepiej wdrożyć szybko, już w wieku 3-5 lat, ponieważ kości szczęki u dzieci można łatwiej korygować niż u dorosłych. Najczęściej leczeniu poddawani są pacjenci między 10-20 r.ż. Można jednak poddać się mu, z bardzo dobrymi rezultatami, w każdym wieku. Pacjenci 60+ nie należą do rzadkości.
Każdy pacjent wymaga indywidualnego planu leczenia, dlatego staramy się by przystępny koszt konsultacji ortodontycznej umożliwił zainteresowanym rozwianie wszystkich wątpliwości dotyczących możliwości podjęcia leczenia.
LECZENIE ORTODONTYCZNE U DZIECI
Większość wad zgryzu powstaje we wczesnych latach życia dziecka. Wady te, jeśli są nieleczone, stają się przyczyną wielu problemów i kompleksów w wieku późniejszym. Stomatolodzy zalecają więc, żeby pierwszą wizytę ortodontyczną odbyć z dzieckiem przed ukończeniem przez nie 7 roku życia. Podczas konsultacji ortodonta przeprowadza szczegółowy wywiad oraz dokonuje oceny stanu uzębienia i warunków zgryzowych. Po badaniu jest w stanie ocenić, czy dziecko kwalifikuje się do leczenia. Wskazaniem do niego są, miedzy innymi: różne rodzaje nieprawidłowości zgryzowych (tyło zgryz, przodozgryz), czy, np. stłoczenia zębów. Dzięki odpowiednio wcześnie wdrożonemu leczeniu możliwe jest odpowiednie skorygowanie zębów za pomocą aparatów ruchomych w połączeniu z, np. usunięciem zębów powodujących defekty w obrębie zgryzu.
Wczesne leczenie ortodontyczne pozwala przygotować miejsce dla mających się pojawić zębów stałych i często zapobiega konieczności ich usunięcia. Niektóre wady zgryzu powinno się korygować jak najwcześniej, inne usuwa się w wieku późniejszym, gdy wszystkie zęby są już ukształtowane.
LECZENIE ORTODONTYCZNE U MŁODZIEŻY
Zdarza się często, że rodzice nie zadbali odpowiednio wcześnie o prawidłowe leczenie zgryzu swojego dziecka, a dorastający nastolatek ma potrzebę posiadania zdrowego i ładnego uśmiechu. Poza względami estetycznymi, proste zęby pomagają w zapobieganiu próchnicy oraz chorób przyzębia. Noszenie aparatu ortodontycznego jest w dzisiejszych czasach normą, można nawet uznać je za modne. Leczenie ortodontyczne w wieku nastoletnim pozwala na wyeliminowanie poważnych powikłań w obrębie zgryzu a także znacznie ogranicza konieczność bardziej skomplikowanego leczenia w przyszłości. W ramach leczenia ortodontycznego lekarz często dokonuje tzw. sprowadzania do łuku zębów zatrzymanych czyli takich, które nie wyrosły w normalnym trybie i tkwią dalej nie wyrznięte w kości. Dotyczy to zazwyczaj kłów (trójek). Leczenie takie wymaga w początkowym etapie współpracy ortodonty i chirurga, który w trakcie specjalnego zabiegu uzyskuje dostęp do zatrzymanych zębów.
LECZENIE ORTODONTYCZNE U DOROSŁYCH
Współcześnie leczenie ortodontyczne u dorosłych jest powszechnym zabiegiem poprawiającym wady zgryzu. Wpływa na estetykę uśmiechu i tym samym podnosi samoocenę pacjenta. Nie zawsze jednak względy estetyczne wpływają na podjęcie decyzji o wizycie u ortodonty. Czasem motywacją są poważne problemy zdrowotne – nieodpowiednie położenie zębów wpływa na niepoprawne działanie stawów skroniowo-żuchwowych oraz pracę mięśni. Konsekwencją takiego stanu jest szereg komplikacji. Ból stawu, głowy, bolesne napięcie szyi, bolesność i ograniczenia w ruchach. Leczenie ortodontyczne u dorosłych jest dziś często wstępnym etapem do dalszego leczenia protetycznego czy implantologicznego. W niektórych przypadkach wyraźnie wpływa na uzyskanie lepszych efektów rekonstrukcji protetycznych, a czasem jest wręcz jego koniecznym warunkiem. Bez względu na to, z jakiego powodu pacjent trafi na fotel specjalisty, uzyska fachową i skuteczną pomoc.
ILE TRWA LECZENIE ORTODONTYCZNE ?
Leczenie ortodontyczne u dzieci i młodzieży trwa najczęściej od 12 do 24 miesięcy. U dorosłych, ze względu na mniejszą podatność w pełni ukształtowanego uzębienia na zmiany i modyfikacje, czas ten zazwyczaj jest dłuższy i wynosi średnio od 18 do 24 lat, lecz ze względu na indywidualne warunki może ulec skróceniu lub wydłużeniu w zakresie ok 6 miesięcy. W trakcie całego procesu leczenia bardzo ważna jest systematyka i regularne stawianie się na wizytach kontrolnych. Istotna jest też motywacja pacjenta – efekty leczenia nie są widoczne od razu, a dopiero po pewnym czasie. Różnią się w zależności od indywidualnych predyspozycji, rodzaju problemu, zdrowia zębów, dziąseł i kości oraz dokładności z jaką pacjent przestrzega zaleceń. Należy pamiętać także o konieczność informowania lekarza o stanie aparatu, który może ulec uszkodzeniu. W związku z obecnością aparatu ortodontycznego, który utrudniona poprawne czyszczenia zębów, bardzo ważne są również regularne wizyty u higienistki w celu usunięcia osadów i kamienia.
CO DALEJ PO LECZENIU ORTODONTYCZNYM ?
Po zakończeniu leczenia ortodontycznego każdy pacjent zaopatrywany jest w odpowiednio dobrane urządzenia retencyjne, zabezpieczające przed nawrotem wady. Jeśli pacjent leczył się aparatem wyjmowanym, to ten sam aparat, noszony już tylko podczas snu i nierozkręcany, może pełnić rolę aparatu retencyjnego. Po leczeniu aparatami stałymi ( czyli w zdecydowanej większości) po podniebiennej i językowej czyli niewidocznej stronie zębów przykleja się na stałe metalowe druciki retencyjne, które utrzymują efekt terapii. W zależności od przeprowadzanego leczenia druciki takie mogą pozostawać w jamie ustnej nawet kilka lat.
Jako aparaty retencyjne czasem stosuje się również specjalne przeźroczyste nakładki zakładane na zęby na noc podczas snu.
CZY POTRZEBUJĘ ORTODONTY ?
Przykładowe sytuacje wskazują na potrzebę konsultacji ortodontycznej:
- nieprawidłowe uszeregowanie zębów, szeroko pojęte zaburzenia estetyki uśmiechu: stłoczenia lub szpary między zębami, obroty zębów, nietypowy kształt koron,
- asymetria w rysach twarzy i/ lub asymetria w ruchach żuchwy,
- przedwczesna/ opóźniona utrata zębów mlecznych,
- zgrzytanie zębami/ ścieranie się zębów,
- odsłanianie się szyjek zębów, wzmożona ruchomość zębów na tle zapaleń przyzębia,
- bolesność, trzaski i trzeszczenia w okolicy stawów skroniowo-żuchwowych i uszu podczas ruchów żuchwy, ograniczenia w ruchomości żuchwy,
- stany po urazach zębów, w skutek których doszło do ich rozchwiania lub zmiany pozycji,
- oddychanie ustami lub stale otwarte usta,
- wada wymowy/ zaburzenia ruchomości języka.
RODZAJE APARATÓW ORTODONTYCZNYCH:
Zasadniczo wyróżniamy trzy rodzaje aparatów:
- Aparaty zdejmowane – stosowane przede wszystkim u dzieci do ok. 12 roku życia, w trakcie wymiany zębów mlecznych na stałe. Efekt leczenia z użyciem aparatu zdejmowanego jest ściśle związany ze współpracą ze strony pacjenta – minimalny okres noszenia aparatu na dobę to 12 h, wizyty kontrolne odbywają się najczęściej co 6-8 tygodni. W większości przypadków stosowanie aparatu zdejmowanego stanowi pierwszy etap leczenia.
- Aparaty stałe – tzw. zamki ortodontyczne– stosowane u młodzieży i dorosłych. Mają formę drobnych elementów o specjalnym kształcie, które są na stałe przyklejone do zębów i połączone drucianymi łukami. To właśnie łuki są elementem aktywnym aparatu i generują siły pozwalające na przesunięcie zębów. Przyklejone do zębów elementy (zamki) mogą być wykonane ze zwykłego metalu (srebrzysty kolor – mniejsza estetyka) albo z przeźroczystego szafiru lub kryształu (mniej widoczne – tzw. zamki estetyczne). Aparaty stałe pozwalają na korygowanie wad znacznie poważniejszych, niż przy zastosowaniu aparatów ruchomych. Wymagają pojawiania się na wizytach kontrolnych średnio co 4-6 tygodnie. Niezgłaszanie się terminowo na wizyty kontrolne może spowodować przedłużenie czasu leczenia, a także uzyskanie gorszych efektów. Cały proces leczenia aparatem stałym trwa ok. 2 lata. Aparat zakładany jest na zdrowe i czyste zęby. W celu utrzymania uzyskanych wyników wymagana jest faza podtrzymująca – retencyjna.
- Aparaty ruchome nakładkowe. Stosunkowo młoda grupa aparatów oparta na technologii skanowania 3D. Mają postać wyjmowanych indywidualnie przygotowanych, przeźroczystych nakładek na zęby (podobnych do szyn do wybielania nakładkowego). W zestawie leczniczym pacjent otrzymuje kilka lub nawet kilkanaście nakładek, które pod kontrolą lekarza są noszone przez ok 2-3 tygodnie i zmieniane na następną z zestawu. Na obecnym etapie zaawansowania służą raczej do korygowania małych i średnich wad zgryzu. Czas leczenia tego typu aparatami jest podobny do leczenia aparatem „klasycznym” i również wymaga zastosowania fazy retencyjnej po zakończeniu leczenia.
CENA LECZENIA ORTODONTYCZNEGO / ILE KOSZTUJE APARAT NA ZĘBY?
Ceny aparatów ortodontycznych są uzależnione od rodzaju mocowania oraz rodzaju materiału, z którego są wykonane.
Cena aparatu ruchomego: 500-2000 zł.
Cena aparatu stałego (zamki metalowe): 2500 – 3500 zł./łuk
Cena aparatu stałego (zamki kryształowe/szafirowe – przeźroczyste): 3500 – 5500 zł./łuk
Cena aparatów retencyjnych 500-800zł./łuk
W cenie terapii należy również uwzględnić koszty wizyt kontrolnych (co 4-6 tyg.), na których, dochodzi do aktywacji bądź wymiany łuków. Cena 150-250zł
Każdy pacjent wymaga indywidualnego planu leczenia, dlatego staramy się by przystępny koszt konsultacji ortodontycznej umożliwił zainteresowanym rozwianie wszystkich wątpliwości dotyczących możliwości podjęcia leczenia.